Gen. PhDr. Milan Rastislav Štefánik, slovenský štátnik, ktorý už ako malý mal prístup ku vzdelaniu a sledovaniu politických debát svojho otca a jeho priateľov. Stal sa významným astronómom, cestovateľom, vojenským pilotom, francúzskym generálom, ale predovšetkým spoluzakladateľom prvého československého štátu. Narodil sa 21. Júla 1980 v Košariskách, ako šieste dieťa miestneho evanjelického farára Pavla Štefánika a jeho manželky Albertíny, rodenej Jurenkovej. Mal 6 mladších súrodencov a 5 starších súrodencov, avšak v neľahkých podmienkach sa rodičom podarilo vychovať do dospelosti len deväť detí. Štefánik síce vyrastal v biednom prostredí no vďaka otcovi bol už od detstva obklopený knihami a časopismi.
Milanovi Rastislavovi Štefánikovi bolo vštepené silné národné cítenie. Základné vzdelanie získal v rodnej obci, kde podľa svedectva bol najlepším žiakom. Aby mohol študovať na strednej škole. musel sa dôkladne naučiť po maďarsky. A tak ako deväťročný odišiel z domu a začal štúdium na evanjelickom lýceu v Bratislave, kde už študovali jeho dvaja bratia Igor a Pavel. Neskôr študoval v Šoproni a Sarvaši. Po maturite odišiel do Prahy, kde študoval astronómiu, zoznámil sa s filozofickými prednáškami T. G. Masaryka a aktívne sa zapojil do činnosti spolku Detvan, kde sa v marci 1989 nakoniec stal tajomníkom. Štefánik dosiahol výnimočné výsledky vo všetkých oblastiach, ktorým sa venoval no najväčšiu zásluhu mal na formovaní československého zahraničného odboja počas prvej svetovej vojny.
Cieľom Štefánikovho pôsobenia sa stal Paríž., kde pracoval ako asistent u astrofyzika J. Janssena, riaditeľa observatória v Meudone. Štefánik absolvoval viacero vedeckých výprav po celom svete. Z poverenia francúzskej vlády odišiel na Tahiti, odkiaľ vybudoval sieť meteorologických staníc na Galapágoch a v Ekvádore, čo mu neskôr vynieslo Kríž Rytiera Čestnej légie. Vedecky najúspešnejší bol pre Štefánika rok 1906, kedy uverejnil sedem vedeckých prác týkajúcich sa hlavne výskumu slnečnej korony. Získal cenu Francúzskej astronomickej spoločnosti, Janssenovu Wildeho cenu a zúčastnil sa pozorovania zatmenia slnka v Španielsku i sledovania Halleyho kométy.
Začiatok vojny Štefánika neprekvapil, lebo ho predvídal už niekoľko rokov predtým. Vo vojne však videl hlavne možnosť osamostatnenia Slovákov a tento čin spájal od začiatku s Čechmi. Neskôr nastúpil do vojenskej leteckej školy, kde získal diplom pilota a hodnosť desiatnika. Aj ako letec však mal stále na vedomí osamostatnenie Čechov a Slovákov a snažil sa o vytvorenie samostatnej československej dobrovoľníckej jednotky. Začiatkom septembra 1915 ho poslali na srbský front, kde toto svoje snaženie ešte viac rozvíjal. Po návrate zo Srbska sa Štefánik 13. decembra 1915 stretol v Paríži s E. Benešom a ohromil ho koncepciou i detailami svojho plánu na oslobodenie slovenského a českého národa spod nemecko – maďarskej nadvlády. Keďže sa vo Francúzsku poznal s ľuďmi z najvyšších kruhov, uviedol do nich aj T. G. Masaryka a Eduarda Beneša, s ktorými potom vo februári roku 1916 v Paríži založil Národnú radu československú, vrcholný orgán československého zahraničného odboja. Štefánik si vzal za úlohu vytvorenie armády ešte vtedy neexistujúceho štátu a získavanie spojencov nielen ako vojak, ale aj ako diplomat či politik. Napriek permanentne chatrnému zdraviu neustále križoval kontinenty a štáty a loboval za myšlienku samostatnosti. Po splnení misie na Sibíri a návrate z ciest odišiel do Talianska, kde okrem politickej podpory našiel i lásku a túžobne čakal na návrat do novej republiky, domov na Slovensko.
Osudným sa mu stal 4. máj 1919, kedy tragicky zahynul pri páde lietadla v Ivanke pri Dunaji počas návratu do rodnej vlasti. Milan Rastislav Štefánik šiel za svojimi snami a túžbami aj napriek prekážkam, ktoré mu život prinášal. Veril svojim víziám a snom, vždy bol srdcom presvedčeným Slovákom a napokon sa stal i cteným a uznávaným Európanom. Prezident Slovenskej republiky, v zmysle ústavných právomocí, vymenoval 7. mája 2004 M. R. Štefánika do hodnosti generála in memoriam.
© 2021-2024 berino.sk Web od Zariadim.sk – Sieť partnerov.
© 2021 kamenarstvoberino.sk Web created by Zariadim.sk