1. Home
  2. /
  3. Novinky
  4. /
  5. Ako vyčistiť náhrobny kameň?

KAMENÁRSTVO BERINO

Ako vyčistiť náhrobny kameň?

Ako vyčistiť náhrobný kameň | berino.sk

Kahance na hroby na nás s príchodom jesene vykúkajú v ponuke obchodov na každom rohu. Neodmysliteľne totiž patria k Sviatku všetkých svätých, ľudovo povedané dušičkám. Či už sme veriaci alebo neveriaci tento sviatok využívame k návšteve cintorínov, aby sme si pripomenuli tých, ktorí už odišli na večný odpočinok. Väčšina hrobov je v tomto období upravených, čistých a nazdobených. Množstvo ľudí považuje starostlivosť o miesto odpočinku svojich blízkych ako prejav úcty či dokonca povinnosť. Ak však človek nevládze, alebo žije ďaleko od cintorína, jednorazová alebo celoročná starostlivosť o hrob mu určite príde vhod. Pripravili sme pre vás zopár rád, ako na základné čistenie náhrobných kameňov.

Ako sa pred Dušičkami postarať o náhrobné kamene vašich blízkych

Najbežnejším spôsobom je mechanické čistenie pomocou teplej vody a hubky. S machom a stvrdnutým voskom si poradí aj vysokotlakový čistič. Na náhrobný kameň by ste nemali používať bežné čistiace prípravky, ostré náradie ani oceľovú kefu (najmä v prípade lesklých povrchov, ako je mramor), lebo ho môžete nenávratne poškodiť. Vyhnite sa aj práškovým čističom. V našom kamenárstve, ale i obchodoch s domácimi a záhradnými potrebami možno dostať špeciálne certifikované prostriedky určené na ošetrovanie rôznych druhov kameňa.

Žulovému náhrobku neublížite silnejšími čistiacimi prostriedkami ani prípravkom na riad. Na odolnejšie škvrny a hrubšie nečistoty môžete použiť čističe sanitárnej keramiky na báze kyselín či obyčajný ocot. Žulový náhrobok však doporučujeme aspoň raz za 5 rokov naimpregnovať.

Mramor je veľmi citlivý na čistiace prostriedky s obsahom kyselín a na prípravky na rozpúšťanie nečistôt, môžu jeho poleptať povrch. Mramorový náhrobok možno očistiť kefou s jemným vlasom a tekutými pieskovými prípravkami, ktoré používame aj na riad. Pred ošetrením pomník navlhčite vodou a po čistení dôkladne opláchnite.

Náhrobok z terazza, tzv. umelého kameňa – možno čistiť mechanicky – kefou, drôtenými kefami, saponátom, prípadne prípravkom na čistenie domácej sanitárnej keramiky. Hrdzu možno zmyť alkalickými čistiacimi prostriedkami alebo prípravkami na kameň. Pozor na použitie čistiacich prostriedkov s kyselinami s ktorými môže umelý kameň zlepený živicami  zle reagovať.

Povrchová úprava na gravírované písmenka sa najčastejšie používa v  striebornej alebo zlatej farbe. Odporúčame do písmen ničím mechanicky nezasahovať, pretože by mohlo prísť k poškodeniu. Najlepšie je prúdom vody vyplaviť nečistoty von. V prípade veľkého zanesenia je lepšie kontaktovať skúseného kamenára.

Vosk má schopnosť vsiaknuť hlboko do štruktúry kameňa, preto je dôležité ho čo najskôr mechanicky odstrániť, napríklad drevenou alebo plastovou škrabkou. Na odstraňovanie nepoužívajte organické rozpúšťadlá ani riedidlá, ktoré vedia vosk rozpustiť a tak uľahčia jeho vstrebanie do kameňa. Na trhu sú dostupné odstraňovače vosku a mastných škvŕn. Pri mechanickom odstraňovaní postupujte opatrne, najmä v prípade žulového náhrobku.

Odborníka vyhľadajte najmä ak neviete, z akého druhu kameňa je náhrobok vyrobený. Každý druh kameňa si vyžaduje individuálny spôsob čistenia. Zub času a pôsobenie zvetrávania predsa len dokáže nahlodať i tvrdý kameň. Hrobové miesta je potrebné čistiť takmer každý rok a raz za čas je dobré im dopriať poctivé, hĺbkové čistenie a impregnáciu.

V prípade záujmu o impregnáciu alebo profesionálne čistenie náhrobného kameňa nás neváhajte kontaktovať. Sme tu pre vás. +421 903 351 470
Ekologická urna Lumina

Novinka! Ekologické urny Lumina

Rešpekt, zodpovednosť a ochrana životného prostredia sa v dnešnej dobe dostáva do všetkých oblastí ľudskej činnosti. Preto sme do nášho portfólia zaradili ekologické urny, vyrobené z biologicky rozložiteľného

Čítať viac »