1. Home
  2. /
  3. Časté otázky

KAMENÁRSTVO BERINO

Časté otázky

Pripravili sme pre vás zopár odpovedí na vaše najčastejšie otázky. Ak ste hľadané informácie nenašli, neváhajte nás kontaktovať alebo navštívte jednu z našich prevádzok v Petržalke alebo na Cintoríne Vrakuňa.

Základom každého dobre vyzerajúceho pomníka je kvalitný materiál. V našom kamenárstve, preto pracujeme len s najkvalitnejšími prírodnými materiálmi ako sú žula a mramor, ktoré vydržia krásne desiatky rokov a odolajú aj väčším nepriaznivým vplyvom počasia. Vybrať si môžete rôzne farebné prevedenia a veľkosti. 

V našom kamenárstve pracujeme výhradne s prírodným kameňom – žulou a mramorom. Žula je vo všeobecnosti tvrdší materiál a v porovnaní s mramorom vydrží dlhšie. Žulový pomník vydrží desiatky, dokonca stovky rokov bez známok opotrebovania. Mramor je náchylnejší na poškriabanie a na zachovanie jeho krásy je potrebné vynaložiť väčšiu starostlivosť. Je však výbornou alternatívou v prípade, ak si z finančného hľadiska nemôžete dovoliť náhrobný kameň zo žuly.

Celkový vzhľad pomníka záleží hlavne od vašej predstavy. Stačí ak nás navštívite na jednej z našich prevádzok kde vám ochotne poradíme s výberom alebo si vzhľad náhrobného kameňa vyberiete sami. Vyskúšajte náš konfigurátor hrobov na našej webstránke. Vašu vizualizáciu vám následne radi nacenime.

Každý cintorín má svoje pravidlá, avšak všeobecne platí, že musíte mať stavebné povolenie na realizáciu pomníka i rekonštrukciu pomníka. V Bratislave vydáva stavebné povolenie pohrebný ústav Marianum vždy na konkrétne kamenárstvo alebo kamenára.

Vo všetkých mestách sú povolené rôzne veľkosti hrobov. Je dobré si skontrolovať akékoľvek obmedzenia veľkosti pomníka priamo na cintoríne. Sme tu pre vás, pri výbere správneho pomníka vám samozrejme pomôžeme.

Štandardné rozmery hrobov v Bratislave sú:

Jednohroby: 100x200cm

Dvojhroby: 200x200cm

Urnové pomníky: 60x60cm

Cena náhrobného pomníka je pri každom klientovi individuálna. Konečná cena sa odvíja od veľkosti pomníka, použitého materiálu, písma, doplnkov a iného príslušenstva a celkovej ceny práce. Základnú cenu za jednohrob, dvojhrob alebo urnový hrob nájdete na konkrétnych podstránkach.

Výroba pomníka závisí od niekoľkých faktoroch, akým sú dostupnosť vybraného kameňa, dizajn, veľkosť hrobu, typ písma, poprípade dostupnosť náhrobných doplnkov. Priemerný čas inštalácie pomníka od finálneho návrhu po osadenie na cintoríne je 4-6 týždňov.

Máte na pomníku hrdzu, mach či vosk? Máte odlepený obklad, sokel alebo upadnutú časť hrobu? Naše kamenárstvo vám ponúka komplexnú starostlivosť o hrobové miesta, vrátane kompletnej rekonštrukcie a renovácie hrobov a obnovy a doplnenie písma na pomník. Aby  zostali pomníky stále rovnako pekné a lesklé zabezpečíme vám aj pravidelnú údržbu – čistenie, prebrúsenie a impregnáciu.

Cena rekonštrukcie hrobu či opravy náhrobného kameňa sa odvíja od celkového stavu hrobu a rozsahu vykonaných prác. Cenu preto stanovujeme vždy individuálne, po obhliadke hrobového miesta. Rekonštrukcie a opravy hrobov realizujeme podľa potreby a dohody so zákazníkom, v prípade záujmu nás preto neváhajte navštíviť na jednej z našej prevádzke alebo nás kontaktujte mailom, v tom prípade je najlepšie poslať aj fotografie pomníka.

Vďaka zručnosti nášho kamenára vieme písmo ručne dosekať, dopieskovať alebo vygravírovať na existujúce náhrobky priamo na cintoríne, bez potreby demontáže náhrobného kameňa. Odlievané náhrobné písmo z nerezu, bronzu, prípadne medi vieme vymeniť alebo doplniť nový text priamo na cintoríne bez nutnosti demontácie nápisnej dosky.

V prípade gravírovaného, sekaného či pieskovaného písma odporúčame do písmen ničím mechanicky nezasahovať, pretože by mohlo prísť k poškodeniu. Najlepšie je prúdom vody vyplaviť nečistoty von. V prípade veľkého zanesenia je lepšie kontaktovať skúseného kamenára. Každé náhrobné písmo bez ohľadu na typ a spôsob aplikácie podlieha poveternostným zmenám. Vplyvom dažďa, snehu, mrazu alebo vysokých teplôt sa môže zošúchať, odlepiť, či inak poškodiť a vtedy je potrebná obnova náhrobného písma

Vosk, hrdza či mach zanechávajú neestetické stopy na náhrobných kameňoch. Ak chcete náhrobný kameň čistiť sami, zistite najskôr z akého kameňa je hrob vyrobený. Ak neviete, obráťte sa radšej na skúseného kamenára. Každý druh kameňa si vyžaduje individuálny spôsob čistenia. Základné rady ako vyčistiť pomník, nájdete v článku, ktorý sme pre vás pripravili – Ako vyčistiť náhrobny kameň?

Kamenárstve Berino Bratislava nájdete tie najkrajšie a najkvalitnejšie žulové a mramorové hroby na mieru pre svojich blízkych. V rámci bohatej ponuky cintorínskej architektúry si u nás môžete vybrať: jednohrobydvojhrobyurnové pomníkynápisné dosky, ale aj vkusné doplnky – vázy, lampáše, kríže. Pre obce tiež staviame moderné urnové steny – kolumbáriá. Našu prácu nájdete už na takmer všetkých cintorínoch v Bratislave a okolí